Jak prát tmavé džíny
27.11.2019Vítězslav Ivičič
Džíny už dávno nejsou oblečením dělníků a amerických zlatokopů, a dnes tvoří nedomyslitelnou součást šatníku mužů i žen. Díky svojí univerzalitě a široké škále barev a střihů se hodí k tričku i ke košili a blazeru. Obvykle jsou vyrobeny z tuhé bavlněné látky, a když se naučíte, jak prát tmavé džíny, můžete prodloužit jejich životnost a stálost barev a střihu.
Praní džínů v pračce
Džíny do pračky vkládejte vždy otočené naruby. Zamezíte tak tření o jiné prádlo, knoflíky a zipy, a vzniku vybledlých míst.
Používejte jemný prací prostředek, ideálně tekutý na barevné prádlo, nikdy ne bělící prostředky.
Perte je při šetrném pracím cyklu. Aviváži je lepší se vyhnout. Pro stejný účinek je dobré přidat do praní trochu octa. Zápachu se nebojte, ten při praní vyprchá, a jeho největší výhodou při praní je ustálení barev.
Perte v chladné či vlažné vodě. Já je peru na třicet stupňů. Příliš horká voda zesvětluje barvu, a látka se může srazit a zmenšit. Dobré je přečíst si štítek s instrukcemi k čištění – některé džíny vyžadují zvláštní péči, třeba při prvním praní.
Džíny nesušte v sušičce. Pokud už musíte, tak jen na nějakou dobu – nastavte sušičku na nízkou teplotu a šetrný cyklus, ale džíny ještě vlhké vytáhněte a dosušte na šňůře, sušáku nebo na ramínku přeložené napůl v kolenou. A víte, že kalhoty se věší na šňůru za nohavice, a že jako všechno prádlo je máte před pověšením „narovnat“, ať pak nemáte tolik práce při žehlení?Ruční praní džínů
Ruční praní je šetrnější, džíny nepouští tolik barvy, a neodírají se třením v bubnu pračky. Napusťte vanu či vhodnou nádobu studenou či vlažnou vodou, rozmíchejte v ní prací prostředek, a ponořte do ní džíny obrácené na ruby. Nechte je hodinu namočené, pak je trochu pomačkejte, ale netřete je o sebe. Skvrny vyčistěte jemným kartáčkem. Pak je vymáchejte ve vlažné vodě a pověste, aby uschly.Tipy a triky
Džíny vždy perte samostatně, protože hlavně nové džíny pouští barvu, a obarvily vám jiné prádlo. Neznamená to, že musíte prát vždy jen jedny džíny. Já vždy střídám několikery, a pak je peru společně. Tmavé perte s tmavými, světlé se světlými. Pokud máte některé džíny ošoupané a vybledlé a chcete jim navrátit barvu, vyperte je s novými džíny, čímž se obarví.
Říká se, že nové džíny se mají poprvé vyprat až po šesti měsících nošení. To ano, džíny není potřeba prát často, pokud na nich nemáte včerejší oběd, vylité pivo, nebo netrpíte nadměrným pocení. Špinavá látka je náchylnější k ošoupání, takže je dobré ji vyprat, ale jinak stačí džíny větrat, a dokonce jsem četl, že období mezi praními můžete prodloužit tím, že je strčíte do mrazáku, čímž zabijete bakterie.
Pokud máte džíny ještě čisté, ale podařilo se vám na nich udělat flek, není potřeba je kvůli tomu hned prát; vyčistěte jej vlhkým hadříkem. Ale buďte opatrní, ať z džínů nevydrhnete barvu, hlavně když jsou nové.
Že je potřeba džíny vyprat, obvykle poznáte podle toho, že látka je hladká, měkká, vytahaná na kolenou a v rozkroku, a že jsou volné v pase. Miluji ten pocit, když si obleču čerstvě vyprané džíny, které jsou zase tuhé, jako když byly nové.
Žehlete džíny, dokud jsou vlhké. Ušetří vám to spoustu námahy a času. Zvláště u tuhého denimu. Na druhou stranu, žehlením za vlhka džíny „změknou“, takže pokud máte drahé, tuhé japonské džíny, tak se sami rozhodněte.